
Kako dodati kvalitetne godine svom životu
Dug život večna je težnja ljudskog roda, a proteklih decenija ljudski vek se zaista i produžio. Naravno, cilj nam nije samo da živimo duže, nego da godine proživimo kvalitetno – zdravi i sposobni.
Održavanjem ovih nekoliko zdravih navika možete dodati više zdravih i veselih godina vašem životu!
1. Zdrava ishrana!
Jedite raznovrsno, kad god možete jedite u društvu, pripazite na veličinu i količinu obroka jer iznad pedesete je potrebno manje kalorija nego pre. Jedan ili dva glavna obroka bogata proteinima i povrćem, uz užinu poput voća ili nemasnog mlečnog proizvoda i dovoljno tečnosti daće vam snagu i energiju.
Voće
Bogato je vlaknima, antioksidansima i fitonutrijentima i čuva dobro zdravlje. Svakodnevno unesite 2 porcije voća; uzimajte celo voće pre nego sok jer je bogatije vlaknima. Jedite sezonsko voće kad god možete.
Povrće
Svakodnevno unesite 3 porcije povrća; tamnozeleno lisnato i narandžasto povrće imaju prednost.
Žitarice
Važan su izvor energije i vlakana. Birajte proizvode poput testa i hleba od žitarica celog zrna. Jedite pirinač, zob, raž, ječam, pahuljice i mešane žitarice bez šećera.
Proteini
Ishrana bogata proteinima važna je za snagu, otpornost, raspoloženje i fizičku spremnost. Prednost treba dati mahunarkama poput pasulja, soje, sočiva ili graška, ribi, jajima, orašastim plodovima, semenkama, nemasnim mlečnim proizvodima, uz nemasno ćureće i pileće meso.
Voda
Čini se da se sa godinama sklonost dehidrataciji povećava. Unosite dovoljno vode i biljnih čajeva, redovno u malim količinama tokom celog dana. Ukupno unesite barem 8 čaša vode.
Vlakna
Hrana bogata vlaknima čuva redovnu probavu i može smanjiti rizik od pojave raznih bolesti. Dnevno bi trebalo da se u organizam unese 20 – 30 grama vlakana, a najbolji izvor su sveže voće i povrće, žitarice celog zrna, pahuljice, semenke i orašasti plodovi.
2. Fizička aktivnost
Kretanje i fizička aktivnost postaju važniji za zdravlje nego ikad ranije. Redovito vežbanje može da podigne nivo energije, čuva zdrav apetit, pokretljivost i samostalnost. Fizička aktivnost je takođe dobra za zdravu telesnu masu, usporava starenje i održava zdrav duh, raspoloženje i pamćenje.
3. Održavanje zdrave telesne mase
Svake godine nakon četrdesete vaš se metabolizam usporava što znači da treba da smanjite unos hrane i obezbedite svakodnevnu fizičku aktivnost kako se ne biste ugojili. Debljina nosi ozbiljne rizike po zdravlje. Koliko treba da jedete zavisi od toga koliko ste fizički aktivni i kakvu vrstu hrane jedete. Pokušajte da birate hranu visoke nutritivne vrednosti, ali sa malo kalorija. To su voće, povrće, mahunarke, žitarice celog zrna i nemasni mlečni proizvodi. Upravo su suprotne tome tzv. „prazne“ kalorije – namirnice koje imaju nisku nutritivnu vrednost i puno kalorija, poput zaslađenih gaziranih napitaka, grickalica, brze hrane, keksa, alkohola ili pomfrita.
4. Zdrave životne navike
Nepušenje
Svi znamo da je pušenje štetno za zdravlje. Ono je vodeći uzrok bolesti koje se mogu sprečiti, u cijelom svetu. Međutim, dobra vest je da se negativni efekti pušenja mogu ublažiti nakon prestanka pušenja. U stvari, jedan od najvažnijih faktora za ostvarenje dužeg i zdravijeg života je upravo nepušenje! Razmislite o tome.
Ograničena konzumacija alkohola
Čini se da, za razliku od pušenja, umerena konzumacija alkohola ima pozitivan efekat na životni vek. Međutim, ovo vredi samo ako ste umereni. To za žene znači jedno, a za muškarce dva pića dnevno. Pojedina pića poput crvenog vina bogata su antioksidansima pa njima dajte prednost, a čašica uz dobro društvo vredi dvostruko.