
Da li muškarci i žene treba da koriste različite dodatke ishrani?
Iako se u svakodnevnom životu u pogledu prava, karijere i plata zalažemo za jednakost, činjenica je da žene i muškarci nisu po svim pitanjima jednaki niti će ikada biti. Već na prvi pogled se razlikujemo građom tela i izgledom, ali takođe razmišljamo i ponašamo se drugačije. Kad se radi o zdravlju, suočavamo se sa različitim tegobama tokom života. Nutritivne potrebe su još jedan aspekt po kom se razlikujemo.
Preporučeni dnevni unos (NRV-nutritivna referentna vrednost) vitamina i minerala je isti za muškarce i žene. Ali, u zavisnosti od doba, faze života ili telesne mase, unos nekih vitamina i minerala bi, za određeni pol, ipak trebalo malo pojačati. U svakom slučaju, zdrava ishrana obezbediće dovoljno vitamina i minerala za sve, a dodatak ishrani sa koncentrovanim izvorima ovih važnih nutrijenata pružiće nam neku vrstu „osiguranja” u slučaju neadekvatne ishrane. Vitamin D je dobar primer za to u zimsko vreme sa malo sunca, budući da ga ne sadrži puno namirnica pa je teško zadovoljiti potrebe organizma za vitaminom D samo putem ishrane.
Žene
Kalcijum - mineral bitan za zaštitu zdravlja i čvrstine kostiju, posebno kod žena u menopauzi.
Gvožđe - potrebno za normalno stvaranje krvnih ćelija i prenos kiseonika u telu, posebno ženama u reproduktivnom periodu (gubitak gvožđa putem menstruacije).
Folna kiselina - budući da je nizak nivo folata rizičan faktor za nastanak razvojnih oštećenja, ženama u reproduktivnom periodu i trudnicama se preporučuje dodatni unos folne kiseline (400 μg).
Fito-estrogeni - prirodne supstance nalik ženskom hormonu estrogenu, nalaze se u biljkama poput soje, lana i cimicifuge.
Muškarci
Cink - važan antioksidans koji doprinosi održavanju normalnog nivoa testosterona u krvi i normalnoj plodnosti i reprodukciji.
Selen - važan antioksidans koji doprinosi normalnom stvaranju sperme.
L-arginin - aminokiselina koju telo koristi u proizvodnji azot monoksida – supstance koja opušta krvne sudove
Sabal palma - biljka koja doprinosi održavanju normalne urinarne funkcije kod muškaraca iznad 45 godina.
Žene i muškarci
Vitamin D - oba pola bi trebalo da unose 5 mikrograma vitamina D dnevno. Vitamin D je potreban za apsorpciju kalcijuma i zdrav imunitet. Suplementacija može biti potrebna za oba pola, budući da vrlo malo hrane sadrži visok nivo ovog vitamina.
Magnezijum - i muškarcima i ženama je jednako blagotvoran i potreban budući da učestvuje u sintezi proteina i stvaranju energije, doprinosi normalnoj funkciji mišića i održavanju zdravih kostiju, smanjuje umor i iscrpljenost, doprinosi normalnoj psihološkoj funkciji…
Glukozamin - glukozamin je važna strukturna komponenta zglobnog tkiva, prirodno se stvara u telu, ali u ishrani ne postoje njegovi važniji izvori.
Omega-3 masne kiseline - riba, riblje ulje i dodaci ishrani koji ga sadrže preporučuju se za oba pola. Komponente blagotvorne za zdravlje jesu esencijalne omega-3 masne kiseline koje čuvaju zdravu funkciju srca i održavaju normalan nivo masnoća i krvni pritisak.
Antioksidansi - vitamini B2, C, E i minerali cink, bakar, selen i mangan štite sve ćelije od oksidativnih oštećenja.