Muško i žensko zdravlje
Često možemo da čujemo kako su muškarci „jači pol”. Razloge za to možemo pronaći u činjenici da su muškarci u proseku veći, mišićaviji i snažniji od žena. Ali, kad je reč o zdravlju, situacija je drugačija. Ovde su muškarci slabiji pol. Iako se danas životni vek kontinuirano produžava u oba pola, razlika u očekivanom trajanju života između žena i muškaraca je veća, žene žive duže. Ali, svaki pol ima karakteristične slabe tačke. U nastavku su opisane neke od njih.
Kardiovaskularno zdravlje
Ženski hormon estrogen smatra se zaštitnikom kardiovaskularnog zdravlja žena. Estrogen podiže nivo dobrog holesterola (HDL), što možda objašnjava zašto se žene obično suočavaju sa kardiovaskularnim problemima desetak godina kasnije od muškaraca i u manjoj meri.
ZDRAVI SAVET: Unosite omega-3 masne kiseline.
Probava i metabolizam
Žene imaju slabiju mišićnu aktivnost u crevima, što znači da hrana duže putuje kroz njihovo telo. To može objasniti zašto su žene sklonije konstipaciji i nadutosti. Budući da imaju i tendenciju zadržavanja gasova, žene često pate od neprijatnog osećaja punoće i nadutosti. Sastav probavnih sokova se takođe razlikuje kod muškaraca i žena. Enzim koji razgrađuje alkohol je aktivniji kod muškaraca, pa se žene brže napiju, a alkohol ostaje duže u organizmu.
ZDRAVI SAVET: Uključite probiotske dobre bakterije u svakodnevnu ishranu.
Životne navike
Muškarci prednjače u lošim navikama poput pušenja i preterane konzumacije alkohola, što narušava njihovo zdravlje i povećava rizik oboljevanja od nekih hroničnih bolesti, a u prilog im ne idu ni ishrana, vežbanje i briga o zdravlju. Žene jedu zdravije, više misle i brinu o svom zdravlju i redovnije su na preventivnim zdravstvenim pregledima.
ZDRAVI SAVET: idite na sistematski pregled bar jednom godišnje.
Mentalno zdravlje
Prijatelj je lek. Snažna podrška bliskih ljudi blagotvorna je za naše mentalno, ali i fizičko zdravlje. Društvena izolacija navodi se kao jedan od faktora rizika za bolesti srca. Žene se više oslanjaju na bližnje, imaju veće i pouzdanije društvene mreže, jake veze i dobru komunikaciju, što ih možda drži duže u životu.
ZDRAVI SAVET: Povremeno uzmite B kompleks vitamine za zdravlje nervnog sistema.
Seksualno zdravlje
I muškarci i žene imaju seksualne probleme. Iako se mogu javiti u svakom dobu, najčešće su pogođene starije osobe, pa problemi mogu biti povezani sa zdravstvenim problemima u starosti generalno. Muški hormon testosteron i ženski hormon estrogen imaju važne uloge u seksualnom funkcionisanju, a njihov nivo se sa godinama smanjuje. Kod muškaraca u proseku 1% godišnje nakon tridesete, a kod žena naglo nakon menopauze.
ZDRAVI SAVET: Žene, razmotrite primenu fitoestrogena, a muškarci, pripazite na dovoljan unos cinka i selena.
Stres
Čini se da stres više pogađa žene nego muškarce, pa se na različite načine može odraziti na njihovo zdravlje. Pretpostavlja se da stres može biti odgovoran i za probleme sa štitnom žlezdom. Povezano ili ne, žene znatno češće imaju probleme sa štitnom žlezdom.
ZDRAVI SAVET: Uključite magnezijum!
Zdravlje kostiju i zglobova
Testosteron i estrogen održavaju kosti snažnima, ali ovde muškarci imaju prednost. Nivo testosterona sa godinama se postepeno smanjuje, dok nivo estrogena nakon menopauze naglo opada, što izlaže žene većem riziku od krhkih i slabih kostiju. Takođe, žene češće imaju problema sa bolnim i ukočenim zglobovima.
ZDRAVI SAVET: Unosite dovoljno kalcijuma i vitamin D3.

10 razloga za uzimanje dodataka ishrani

April je idealan mesec za baštovanstvo
