
Zašto uzimati B vitamine?
Grupi B vitamina pripada čak 8 vitamina. B vitamini imaju brojne efekte u očuvanju zdravstvenog blagostanja – od stvaranja energije, normalne funkcije nervnog sistema, regulacije aktivnosti hormona, mentalnog zdravlja sve do zdravlja srca, imunog sistema, kose i kože.
Kad nas stres i umor pritiskaju
Vitamini B kompleksa poznati su kao antistresni vitamini. Mnogi od njih utiču na zdravu funkciju nervnog sistema, psihološku funkciju ili mentalne sposobnosti pa su esencijalni pri većim psihičkim naporima. Neki od njih (B6, B9, B12) učestvuju u stvaranju važnih signalnih supstanci u mozgu poput dopamina i serotonina koji imaju važnu ulogu u našem raspoloženju. Većina B vitamina učestvuje u stvaranju energije u telu i time pomažu u smanjenju umora i iscrpljenosti.
Za zdrav kardiovaskularni sistem
Homocistein je aminokiselina koja nastaje u telu tokom normalnih metaboličkih procesa. Međutim, ona može štetno da deluje na krvne sudove. Povišen nivo aminokiseline homocisteina je, uz visok nivo masnoća u krvi, povišen krvni pritisak, prekomernu telesnu težinu itd., značajan faktor rizika za zdravlje srca i krvnih sudova. Vitamini B6, B12 i folna kiselina deluju kao ,,čistači’’ homocisteina učestvujući u metabolizmu homocisteina i snižavaju njegov nivo u krvi.
Za dobar metabolizam
B vitamini su neophodni za normalan metabolizam. Njihova glavna uloga je pomoći telu da metaboliše ugljene hidrate, proteine i masti iz hrane i da iskoristi energiju sačuvanu u hrani. Tiamin (vitamin B1), na primer, pomaže ćelijama da pretvore ugljene hidrate u energiju. Nizak nivo jednog ili više B vitamina zato može značiti da vaš metabolizam možda neće funkcionisati onako kako bi trebalo.
Za dobru krvnu sliku
Crvena krvna zrnca prenose kiseonik i hranjive materije po celom tijelu. Ove ćelije se zamenjuju novim svakih 120 dana. Gvožđe je njihov važan deo, a osim gvožđa, za stvaranje crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) važni su i vitamini B grupe, posebno vitamin B6, B12 i folna kiselina. Vitamin B2 pak ima ulogu u metabolizmu gvožđa i sintezi hemoglobina.
Za zdravu i lepu kožu, sjajnu kosu i čvrste nokte
Formule za kožu, kosu i nokte kombinuju različite aktivne sastojke, ali retko ćete pronaći one bez B vitamina. To nije slučajnost. B vitamini su jedni od ključnih sastojaka ovakvih formula budući da igraju važnu ulogu u održavanju lepote i zdravlja kože, kose i noktiju. Vitamin B2 takođe deluje kao antioksidans i štiti kožu i sluznice.
U trudnoći, ali i pre, za zdrav razvoj deteta
Verovatno već i ptice na grani znaju da je folna kiselina neophodna trudnicama za zdrav razvoj njihovog budućeg deteta. Dokazano je da neadekvatan unos folne kiseline pre začeća i tokom prvih 12 nedelja trudnoće može da dovede do razvojnih oštećenja deteta. Stoga se preporučuje da sve žene u reproduktivnom periodu, one koje planiraju trudnoću i trudnice u ranom razdoblju trudnoće svakodnevno uzimaju folnu kiselinu u dozi od 400 mikrograma.
Za zaštitu dobrog vida
Naše telo stalno je izloženo oksidativnim stresom, zbog uticaja slobodnih radikala. Oko je deo tela koji je zbog svoje funkcije jako izložen oksidativnom stresu. Vitamin B2 ili riboflavin je zbog toga jedan od mikronutrijenata važnih za zdrav vid jer kao antioksidans može da smanji oksidativni stres u telu, uključujući i oči.
Za hormonsku ravnotežu
Vitamin B6 učestvuje u regulaciji aktivnosti hormona poput muških i ženskih polnih hormona (estrogen, progesteron) i hormona štitne žlezde. Vitamin B6 u interakciji je sa hormonskim receptorima koji otkrivaju prisutnost estrogena i testosterona i pomaže u kontroli odgovora ćelija na te hormone. Pantotenska kiselina je potrebna za nastanak različitih hormona u telu, uključujući i one polne.
Da, važni su i za imunitet
Iako, kad je reč o imunitetu, prvo pomislimo na neke druge nutrijente poput vitamina C i cinka, B vitamini su itekako važni za pravilnu imunološku funkciju. Vitamin B6 je potreban kao koenzim u metabolizmu antitela i citokina (važan deo imunog sistema), a B12 i folna kiselina (B9) imaju ključnu ulogu u stvaranju i umnožavanju imunoloških ćelija.