Žensko zdravlje: Menopauza
Menopauza predstavlja fiziološku pojavu u životu žene koja se karakteriše prestankom menstrualnog ciklusa. Najčešće se javlja oko pedesete godine života, mada se može javiti i ranije, odnosno kasnije.
Važno je naglasiti da menopauza nije bolest nego prirodni proces. Kako žena doživljava to razdoblje u mnogočemu zavisi koliko su česti i ozbiljni simptomi koji ga obežavaju.
Kod 20% žena koje su do tog perioda bile zdrave, aktivne i pravilno se hranile, neće se javiti nikakve smetnje. Međutim, većina žena žali se na određene kako subjektivne tako i objektivne tegobe kao što su naleti vrućine, noćno znojenje, promene raspoloženja, umor, suvoća kože, problemi sa spavanjem i sl. Sve te promene nastaju kao posledica nedostatka estrogena i progesterona (ženskih polnih hormona), a naročito je bitno sprečiti negativne učinke smanjenja novoa estrogena na kosti.
Najugroženije su:
• žene srednje i starije životne dobi
• žene koje su rano ušle u menopauzu
• žene slabe fizičke građe
• žene koje su nedovoljno fizički aktivne
• žene koje puše
Brigu o kostima potrebno je voditi celoga života i adekvatnim unosom kalcijuma stvoriti što veću zalihu koštane mase.
Uz kalcijum tu su i vitamin D i magnezijum koji su takođe značajni za pravilan metabolizam kostiju.
Ženama u menopauzi osim kalcijuma još se preporučuje ulje noćurka kao izvor omega-6 esencijalnih masnih kiselina, vitamin E i antistresni mineral magnezijum.